fbpx

Stredná Dalmácia – najvyhľadávanejšia Dalmácia

Stredná Dalmácia je najvyhľadávanejšou turistickou oblasťou v Chorvátsku, ktorú symbolizuje liečivá stredomorská klíma, rozmanitá fauna a flóra, mnoho ostrovov a krásne pláže pre ideálnu dovolenku v Chorvátsku. Stredná Dalmácia má štyri pobrežné regióny – Trogir, Split, Omiš a Makarská. Z ostrovov sú najznámejšie Brač (s najznámejšou chorvátskou plážou Zlatni rat), Hvar (najslnečnejší ostrov), Čiovo, Šolta a Vis.

Split, najväčšie mesto Dalmácie, ponúka úžasný pohľad na 1700 rokov starý Diokleciánov palác, skutočný architektonický zázrak postavený rímskym cisárom. Splitská riviéra ponúka viacero možností na dovolenku. Najkrajšie pláže má mestečko Podstrana nachádzajúce sa len pár kilometrov južne od Splitu. Na sever od Splitu sa nachádza dovolenková oblasť dediniek Kaštela. Trogir, ktorý je zapísaný na zozname svetového dedičstva UNESCO, patrí medzi najkrajšie historické mestá v Chorvátsku a zaujme najmä Radovanovým portálom (Radovanova Vrata). Riviéra Omiš sa tiahne na vysokých skalách medzi Splitom a Makarskou riviérou. Omiš je skutočným rajom pre milovníkov dobrodružstva a raftingu. Rieka Cetina sa vinie krajinou, ktorá vyzerá akoby bola vystrihnutá priamo z rozprávky. Samotné mesto ponúka spolu s dedinkou Duće jedny z najkrajších piesočnatých pláží a dedinky v okolí sú ideálne pre tých, ktorí v Chorvátsku hľadajú pokojnú dovolenku.

Makarská riviéra je najvyhľadávanejšou lokalitou na dovolenku v Chorvátsku a ponúka mnoho obľúbených turistických atrakcií – najmä však kilometre dlhé pláže lemované skalnatými kopcami pozdĺž celého dalmatínskeho pobrežia. Makarská ponúka hlavne rušnú dovolenku plnú zábavy v strediskách Makarska, Baška Voda, Gradac, Podgora alebo Tučepi. Naopak pokojnejšiu dovolenku Vám poskytne Brela, Promajna, Bratuš alebo Krvavica. Na Makarskej riviére si na svoje prídu aj cyklisti, keďže Biokovo ponúka kilometre upravených cyklotrás. Šolta je ostrovom rybárov, olív a vinohradov s množstvom rôznorodých pláží. Úzky prieliv medzi Šoltou a Bračom je vstupnou bránou do prístavu Split a je nazývaný „Splitska Vrata“ – Splitská brána. Ostrov Vis ponúka kryštáľovo čisté more, bohatý podmorský svet a mnohé skryté pláže a zátoky, ktoré sú dostupné len po mori.

Imotski je mesto vzdialené od mora 50 kilometrov v dalmatínskych kopcoch, kde je mnoho historických budov vrátane pevnosti Topana, avšak najviac zaujme neďaleké Červené jazero, ktoré je najhlbšie v Európe. Medjugorje v neďalekej Bosne a Hercegovine je jedným z najvýznamnejších kresťanských pútnických miest v Európe, kde sa mladým ľuďom niekoľkokrát zjavila Panna Mária so svojimi posolstvami. Ďalšou zaujímavosťou je Mostar, v ktorom je úchvatný historický most ponad rieku Neretva.

      Apartmány Chorvátsko 2024Ubytování v Chorvatsku 2024Apartmaji Na Hrvaškem 2024Wakacje i Wczasy w Chorwacji 2024Urlaub Kroatien Geniessen 2024Urlaub Kroatien Geniessen 2024Chaty na prenájomChaty na pronájemZájezdy k moři 2024Zľavové kupóny