fbpx

Severná Dalmácia – najväčší chorvátsky región

Severná Dalmácia je najväčším chorvátskym regiónom, ktorý sa tiahne od ostrova Pag až po Primošten. Medzi vnútrozemím a pobrežím Jadranu sa nachádza horský masív Velebit. Dovolenka v Severnej Dalmácii je možnosťou spoznať mnohé historické mestečká a prírodné krásy v národných parkoch Kornati, Krka a Paklenica. Najznámejšie a najvyhľadávanejšie dovolenkové destinácie Severnej Dalmácie sú mestá Zadar a Šibenik, Biograd na Moru, Sv. Filip i Jakov, Primošten, Rogoznica, Vodice, ostrovy Murter, Dugi Otok, Pašman, Ugljan a Vir.

Riviéra Zadar, ktorá sa nachádza v strede chorvátskeho Jadranu, vyniká viacerými národnými parkami, ostrovmi a ostrovčekmi. Mesto Zadar je najväčším mestom Severnej Dalmácie a samotná história turizmu dosvedčuje, že dovolenka v Zadare má vysokú kvalitu. Mesto Šibenik ako centrum riviéry Šibenik sa nachádza priamo pri mori, kde je mnoho krásnych pláží na strávenie príjemnej dovolenky v Chorvátsku. Biograd na Moru ponúka krásne pláže a borovicové lesy. Na ostrove Murter sa nachádzajú štyri mestečká, ktoré ponúkajú príjemné možnosti na prežitie pokojnej dovolenky – Murter, Betina, Jezera a Tisno.
Primošten ponúka krásne pláže, no najmä jeho historické centrum, ktoré sa nachádza na polostrove láka mnoho turistov. Dedinka Rogoznica leží na polostrove a ponúka ideálnu možnosť na prežitie veľmi pokojnej dovolenky. Vodice s krásnymi plážami, viacerými športovými a kultúrnymi možnosťami sú jedným z najvyhľadávanejších turistických stredísk v Chorvátsku.

Súostrovie Kornati má 89 ostrovov, kde sa môžete plaviť pomedzi ne, prechádzať sa po nich a tiež ponúka špecifický podmorský ekosystém, kde pri potápaní a šnorchlovaní môžete objavovať fantastický podmorský svet. Vstupnou bránou do národného parku Paklenica je dedinka Starigrad-Paklenica. Národný park tvoria najmä dva hlboké kaňony Velika a Mala Paklenica tiahnuce sa k moru. Paklenica ponúka úžasné prírodné scenérie a výborné podmienky pre milovníkov horolezectva. Národný park Krka so svojimi jazerami, vodopádmi a tokom rieky Krka dlhým viac ako 70 km vytvára unikátnu krajinu. Najväčším a najkrajším vodopádom so 46 metrovou výškou je Skradinski buk. Smerom k moru formuje rieka Krka jazero Prukljan, v ktorom žijú sladkovodné aj morské ryby. Národný park Plitvické jazerá je najznámejším a najkrajším národným parkom v Chorvátsku, ktorý preslávila séria filmov Winnetou. Tvorí ho 16 malých jazier vzájomne prepojených vodopádmi, ktoré vznikli prelievaním vody z vyššie položených do nižšie položených jazier a tiež jaskyňami.

      Apartmány Chorvátsko 2024Ubytování v Chorvatsku 2024Apartmaji Na Hrvaškem 2024Wakacje i Wczasy w Chorwacji 2024Urlaub Kroatien Geniessen 2024Urlaub Kroatien Geniessen 2024Chaty na prenájomChaty na pronájemZájezdy k moři 2024Zľavové kupóny