Lošinj

Ostrov Lošinj sa nachádza vo vonkajšom páse Kvarnerského súostrovia. V porovnaní so susedným Cresom je oveľa menší, ale zato má dvojnásobný počet obyvateľov, vyše 8000. Severná časť ostrova je hornatá, pobrežie je veľmi členité, najmä v južnej časti, v ktorej ležia aj najobľúbenejšie letoviskáMali Lošinj a Veli Lošinj. Lošinj je obklopený početnými ostrovmi a ostrovčekmi, ktoré sa stali obľúbeným výletným cieľom návštevníkov ostrova – Unije, Vele a Male Srakane, Susak, Ilovik, Vele a Male Orjule, Sv.Petar, Kozjak a Trasorka. More v okolí ostrovov bolo vyhlásené prvým chráneným úsekom mora so zameraním na intenzívnu ochranu tunajšej kolónie delfínov skákavých (Tursiops truncatus), chorvátsky dobri dupini. Mestečká Mali a Veli Lošinj boli vyhlásené za klimatické kúpele.

Lošinj pôvodne tvoril s ostrovom Cres jeden veľký ostrov s názvom Apsyrtides, ktorý tak bol najväčším ostrovom na Jadrane, no v staroveku bol v jeho najužšom mieste vybudovaný úzky prieplav, aby bola skrátená plavba pre lode, cez ktorý je položený otočný most, ktorý sa otáča kľukou.

Ostrov Lošinj bol osídlený už v predhistorickej dobe, stopy ilyrských sídiel sú stále prítomné v podobe tzv. liburnských gradin. Neskôr sa na ňom usadzovali Rimania, po ktorých sa zachovali zvyšky rímskych vidieckych víl. Pri ostrove došlo k mimoriadnemu archeologickému objavu v hĺbke 45 metrov, kde bola nájdená antická bronzová socha Apoxyomena, gréckeho atléta.

Ostrov Lošinj je dobre dostupný cez ostrov Cres, na ktorý sa možno dostať trajektom z pevniny (Brestova – Porozina) alebo z ostrova Krk (Valbiska – Merag), ktorý je s pevninou spojený mostom. V sezóne tiež funguje trajektová linka Zadar – Mali Lošinj so zastávkami na ostrovoch severodalmatského súostrovia (Ist, Olib, Silba, Premuda).

Vyberte si zo širokej ponuky ubytovania na chorvátskom ostrove Lošinj, pri ktorom uvidíte aj delfínov. Prečítajte si kompletné informácie, hodnotenia klientov a prezrite si fotogalérie.

      Ubytovanie v ChorvátskuChaty na prenájomUbytování v ChorvatskuChaty na pronájemZájezdy k mořiČerstvo pražené zrnkové kávyZľavové kupónyVoľné pracovné miesta