fbpx

Dubrovník – svetoznáme mesto a perla Jadranu

Perla Jadranu, ako sa Dubrovník zvykne nazývať, je známy vďaka svojej malebnosti, historickému vzhľadu a prekrásnym plážam, ktoré často navštevujú rôzne svetoznáme osobnosti. Jedna z najobľúbenejších destinácií vyniká veľmi priaznivým podnebím s viac ako 250 slnečnými dňami v roku. Žije v ňom vyše 42.000 obyvateľov. Ulice sú plné zelene s mnohými pomarančovníkmi a citrónovníkmi. Dubrovník je univerzitné mesto, pôsobí v ňom aj divadlo a symfonický orchester.

Dubrovnik bol v minulosti dôležitým obchodným centrom, ktoré bolo známe svojou prosperitou a bohatstvom. Mesto bolo postavené v 7. storočí a je plné krásnych historických pamiatok. Kedysi to bolo nedobytné mesto, pevnosť, no dnes je obdivovaným mestom, múzeom. Mestské opevnenie tvoria takmer 2 kilometre dlhé hradby, ktoré dopĺňa 15 veží a niekoľko pevností. Najkrajšie je Staré mesto (Stari grad), ktoré ochraňuje aj UNESCO, taktiež Barokový Kostol sv. Blažeja (Crkva sv. Vlaha), ktorý bol ochrancom mesta. Starý Dubrovník je pešou zónou so známou promenádou Stradun. Zaujímavosťou je aj pevnosť Lovrijenac nachádzajúca sa na 37 m vysokom brale. V meste sa nachádza aj niekoľko múzeí, ktoré sú zamerané na históriu a kultúru mesta.

V Dubrovníku sa konajú tradičné Dubrovnícke letné hry (Dubrovačke ljetne igre), kde na rozličných miestach Starého mesta vystupujú rôzni herci, tanečníci a hudobníci. V Dubrovníku sa pravidelne koná filmový festival Libertas (Libertas Film Festival), ktorý ponúka filmy z celého sveta, ktoré sa akýmkoľvek spôsobom dotýkajú témy “sloboda”, ktorú v podobe slova Libertas (latinsky sloboda) obsahuje aj oficiálna zástava mesta. Dubrovnik je tiež známy z mnohých filmov a seriálov, ako sú napríklad Hra o tróny alebo James Bond: Casino Royale. Pre tých, ktorí sú fanúšikmi týchto filmov, môže byť návšteva Dubrovníka ešte viac zaujímavá.

V Dubrovníku sa nachádza nepreberné množstvo reštaurácií, ktoré ponúkajú tradičnú chorvátsku kuchyňu a medzinárodné špeciality. Môžete si vychutnať čerstvé ryby, chobotnicu, krevety a iné morské plody, ktoré sú typické pre túto oblasť. Okrem toho, môžete ochutnať aj miestne víno a olivový olej, ktoré sú známe pre svoju vysokú kvalitu a chuť. Pre tých, ktorí hľadajú nočnú zábavu, je Dubrovnik plný nočného života. V Starej časti mesta sa nachádza množstvo barov, reštaurácií a klubov, ktoré ponúkajú živú hudbu a tanec až do skorých ranných hodín. Mesto je tiež známe svojimi plážami a vodnými aktivitami. Medzi najpopulárnejšie pláže patria Banje, Sveti Jakov a Lapad. Na týchto plážach si môžete vychutnať slnko, more a relaxovať v jednej z mnohých reštaurácií a barov, ktoré sa tam nachádzajú.

Okrem toho, Dubrovnik ponúka viacero možností na výlety a objavovanie okolitých miest a ostrovov. Medzi najpopulárnejšie výlety patrí návšteva súostrovia Elafity, kam sa môžete vybrať na výlet loďou a obdivovať krásne pláže a prírodné scenérie. Ďalšou atrakciou ostrov Lokrum, ktorý sa nachádza len pár minút loďou od mesta. Je to ostrov plný zelene, pláží a krásnych botanických záhrad. Môžete sa sem vybrať na prechádzku, navštíviť Morské akvárium alebo si vychutnať nádherný výhľad z vrchu Fort Royale.

Dubrovnik je nádherné a fascinujúce mesto, ktoré ponúka množstvo atrakcií pre návštevníkov. Jeho krásna historická architektúra, krásne pláže a množstvo aktivít robia z Dubrovníka ideálne miesto pre dovolenku, relax a zábavu. Ak plánujete navštíviť Chorvátsko, určite nevynechajte návštevu tohto krásneho mesta.

Vyberte si zo širokej ponuky ubytovania v perle Jadranu, svetoznámom meste Dubrovník. Vychutnajte si jeho malebnosť, historický vzhľad a prekrásne pláže.

Ubytovanie Dubrovník, Apartmány Dubrovník, Dovolenka Dubrovník, Hotely Dubrovník, Last Minute Dubrovník
Odporučiť:

      Apartmány Chorvátsko 2024Hotely Chorvátsko 2024Ubytování v Chorvatsku 2024Apartmaji Na Hrvaškem 2024Urlaub Kroatien Geniessen 2024Urlaub Kroatien Geniessen 2024Chaty na prenájomChaty na pronájemZájezdy k moři 2024Zľavové kupóny