fbpx

Cesta do Chorvátska 2024 – trasy, rady a tipy

Cesta do Chorvátska autom je najviac využívaným spôsobom dopravy do obľúbenej destinácie Slovákov. Pred odchodom na dovolenku do Chorvátska je potrebné si dôkladne naplánovať cestu. V tomto článku vás oboznámime s tipmi na možné trasy do Chorvátska aj s cenami diaľničných známok.

Cestovanie do Chorvátska je od januára 2024 jednoduchšie

Chorvátsko vstúpilo do Schengenu a tak cestujúci zo všetkých častí zóny voľného pohybu môžu cestovať do Chorvátska bez hraničných kontrol. Dovolenka v Chorvátsku sa tak začne o čosi skôr, keďže odpadnú niekoľkohodinové a mnohokilometrové kolóny pred priechodmi a značne sa skráti čas cestovania, najmä počas najexponovanejších dní na začiatku leta či pred víkendom.


Cesta do Chorvátska cez Rakúsko a Slovinsko

Najrýchlejšia, no súčasne aj najdrahšia trasa je cez Rakúsko a Slovinsko (cez Maribor na Záhreb alebo cez Maribor a Ľubľanu). Na hraničnom priechode Bratislava-Jarovce si môžete zakúpiť rakúsku diaľničnú známku (10-dňová diaľničná známka stojí 9,90 EUR, 2-mesačná 29 EUR a celoročná s platnosťou do konca januára nasledujúceho roka stojí 96,40 EUR). Aktuálnu dopravnú situáciu v Rakúsku nájdete na tejto stránke. Pri Viedni sú bežné kolóny aj mimo špičky, no najmä na výjazde smer Graz. Cesta do Chorvátska ďalej pokračuje po rakúskej diaľnici A2 (smer Klagenfurt/Villach), neďaleko Grazu odbočte na diaľnici A9 k slovinským hraniciam, kde po krátkej jazde prejdete na slovinskú diaľnicu A1. Šesťdesiatkilometrová cesta pod diaľnici cez Slovinsko pozdĺž Mariboru a Ptuju je drahá kvôli nutnosti zakúpenia aspoň týždňovej slovinskej diaľničnej známky, ktorá stojí 15 EUR, takže pokiaľ idete autom na dovolenku do Chorvátska na dlhšie obdobie, musíte si kúpiť diaľničnú známku znova. Keď prejdete na chorvátsku diaľnicu (po diaľnici A2 dorazíte k Záhrebu, kde na križovatke Lučko plynule prejdete na diaľnicu A1), musíte prejsť mýtnou bránou. Ceny diaľnic bývajú v lete o 10% vyššie ako počas zvyšku roka, napr. chorvátske diaľničné poplatky na Makarskú Vás vyjdú na cca 50 EUR, ak idete po diaľnici A2 už z Macelj, je to o trochu drahšie a ak cestujete až k Dubrovníku, je to o cca 5 EUR drahšie.

Cesta do Chorvátska cez Maďarsko

Najkratšia a najlacnejšia cesta je cez Maďarsko a po jeho okresných cestách v smere Rajka-Szombathely-Letenye (ak idete z Bratislavy) po diaľnici M15, či po ceste 150, ak obchádzate slovenskú diaľnicu. V oboch prípadoch prídete na diaľnicu M1, kde už je nutné mať zakúpenú maďarskú diaľničnú známku (10-dňová stojí cca 14 EUR, mesačná cca 22 EUR). Oproti slovinskej diaľničnej známke tak nielenže ušetríte, ale ju aj oveľa viac využijete na takmer 200-kilometrovej trase do Chorvátska (ak idete z Bratislavy). Na diaľnici M1 pokračujte smer Budapešť, po trištvrte hodiny cesty dorazíte na exit 129, kde prejdete na diaľnicu číslo M85 a pokračujte až na jej koniec pri meste Szombathely. Po ceste B7 pokračujete do Kámu, kde odbočte na smer Graz (cesta číslo 8), pri obci Vasvár odbočíte na cestu číslo 74 smerom na Nagykanizsu. Tesne pred ňou však narazíte na diaľnicu M7, po ktorej sa onedlho ocitnete na chorvátskej hranici, za ňou smerujete po diaľnici A4 smer Záhreb a po zhruba hodine cesty dorazíte k mýtnej bráne Lučko.

Chorvátska diaľničná známka = mýto

Chorvátska diaľničná známka neexistuje, poplatky sa vyberajú prostredníctvom mýta. Mýtne poplatky v Chorvátsku sú vo výške zhruba 7 EUR/100 km. Napríklad cesta od hranice na Makarskú Vás vyjde na asi 40 EUR, teda spiatočná cca 80 EUR. Ceny pohonných látok sa neustále menia a tak všetko záleží od spotreby vášho automobilu. Aktuálne mýtne poplatky s presnou sumou za jednotlivé úseky nájdete na webe Hrvatske Autoceste.

Tipy na lacnejšiu cestu do Chorvátska

Cesta do Chorvátska cez Maďarsko Vás vyjde lacnejšie, lebo môžete ušetriť na maďarskej diaľničnej známke. Ak vyrážate z Bratislavy, kúsok od slovenských hraníc, pri obci Mosonmagyarvár, nevstupujte na diaľnicu M1, ale vydajte sa po ceste B6. Po dvoch hodinách cesty dorazíte do mesta Szombathely, kde končí spomínaná diaľnica M86.

V Chorvátsku je možné sa vyhnúť diaľnici tak, že hneď po vstupe do krajiny za prechodom Macelj neprejdete na diaľnicu A2, ale na súbežnú bezplatnú cestu číslo 1, po ktorej sa dostanete až do Záhrebu. Ak prekročíte slovinsko-chorvátsku hranicu na menšom prechode a cestujete cestou číslo 35, pôjdete do Švaljkovca, kde už na cestu číslo 1 plynulo prejdete. Tak sa dostanete priamo do centra hlavného mesta, kde musíte rátať so zdržaním. Pri výjazde zo Záhrebu sa držte styčného bodu v podobe záhrebskej Arény, pred diaľnicou A1 odbočte na Lučko, no do záhrebskej štvrti Lučko (nie na exit alebo odpočívadlo) a dostanete sa na cestu číslo 1, ktorá vedie súbežne s diaľnicou A1. Po cca 55 kilometroch dorazíte do Karlovacu, za ktorým po necelých 80 kilometroch narazíte na slávne Plitvické jazerá. Následne prídete do Korenice, kde máte na výber pokračovať po ceste číslo 1 do Splitu alebo odbočiť na cestu číslo 25 a cez Gospić doraziť do Karlobagu, kde sa už napojíte na krásnu Jadranskú magistrálu. Ak môžeme odporučiť, cesta do Chorvátska cez Maďarsko je všeobecne lepšia.

Kedy cestovať do Chorvátska?

Ideálne je vyhnúť sa sobote, kedy sa zväčša menia turnusy dovolenkárov, najviac sa odporúča cestovať mimo víkendu. Aktuálnu dopravnú situáciu na ceste do Chorvátska nájdete na tejto stránke. Šťastnú cestu!

Letenky do Chorvátska

Už ste sa rozhodli kam do Chorvátska autom? Vyberte si z ponuky tisícov ubytovacích zariadení, hotelov a apartmánov. Dovolenka v Chorvátsku začína už dobrým výberom ubytovania.


      Apartmány Chorvátsko 2024Ubytování v Chorvatsku 2024Apartmaji Na Hrvaškem 2024Wakacje i Wczasy w Chorwacji 2024Urlaub Kroatien Geniessen 2024Urlaub Kroatien Geniessen 2024Chaty na prenájomChaty na pronájemZájezdy k moři 2024Zľavové kupóny