fbpx

Plitvické jazerá

Plitvické jazerá v Chorvátsku patria medzi jedny z najúžasnejších prírodných zázrakov v Európe. Tento národný park je známy svojimi krištáľovo čistými jazerami, malebnými vodopádmi a bujnou vegetáciou, ktorá pritiahne milióny turistov každý rok. Pre mnohých návštevníkov sa stáva symbolom krásy a harmónie, zážitkom, ktorý zanechá nezabudnuteľné dojmy. Plitvice sa nachádzajú v strede Chorvátska, v pohorí Dinárskych Álp. Tento unikátny komplex sa skladá zo 16 jazier, ktoré sú prepojené kaskádami a vodopádmi. Ich vznik siaha až do doby ľadovej, keď sa formovali prirodzenými procesmi erózie a usadením vápenatých nánosov. Národný park Plitvické jazerá bol založený v roku 1949 a od roku 1979 je zapísaný na zoznam Svetového dedičstva UNESCO. Od tej doby sa stal ikonickým symbolom Chorvátska a významným turistickým cieľom.

Najvýraznejším znakom Plitvických jazier sú ich krištáľovo čisté vody, ktoré sa menia od tyrkysovo modrej po zelenkasté odtiene. Tieto vody sú domovom mnohých druhov vzácnych rastlín a živočíchov, vrátane ohrozených druhov ako je hnedá medvedica. Park je známy aj svojimi vodopádmi, najvyšší z nich dosahuje výšku 78 metrov. Každým rokom, najmä na jar a na jeseň, sa mení ich vzhľad v závislosti na zrážkach a prietoku vody. Prechádzka po drevených chodníkoch a mostoch umožňuje návštevníkom objavovať túto jedinečnú krajinu z rôznych uhlov a perspektív. Každý roh a zákruta odkrýva nové scenérie, ktoré vás uchvátia svojou prirodzenou krásou.

vodopády a jazerá v krásnej zelenej prírode
Plitvické jazerá v Chorvátsku

Okrem prechádzok ponúka Plitvický národný park aj ďalšie aktivity, ako je plavba na loďkách po jazerách alebo pešie túry do okolitých horských oblastí. Milovníci prírody tu nájdu bohaté možnosti na fotografovanie, pozorovanie vtákov a relaxáciu v jedinečnom prostredí. Pre tých, ktorí hľadajú dobrodružstvo, je možné podniknúť výlety na kajaku alebo kanoe po jazerách alebo sa vydať na horské túry so sprievodcom, ktorý vám ukáže skryté kúty parku a porozpráva príbehy o jeho histórii a biodiverzite. Plitvické jazerá sú z Košíc vzdialené približne 750 km a z Bratislavy cca 500 km.

Vstupenky Plitvické jazerá

Plitvické jazerá v Chorvátsku sú skutočným pokladom prírody, ktorý oslní každého návštevníka svojou jedinečnou krásou a majestátnosťou. Bez ohľadu na ročné obdobia, návšteva tohto národného parku vám poskytne nezabudnuteľné zážitky a spomienky na celý život. Je to miesto, ktoré si zaslúži byť na zozname každého cestovateľa a milovníka prírody. Vzhľadom na rozsiahlosť národného parku Plitvice odporúčame venovať jeho prehliadke dostatok času, minimálne 5 hodín. Vstupné zahŕňa jazdu panoramatickým vláčikom a výletnou loďou. Ak by ste chceli preskúmať park dlhšie, je možné zakúpiť si aj dvojdňový vstup.

Powered by GetYourGuide

Ubytovanie Plitvické jazerá

V okolí Plitvických jazier nájdete širokú škálu ubytovacích možností, od luxusných hotelov a penziónov až po kempy a apartmány. Mnoho z nich ponúka pohodlné a moderné vybavenie, ktoré vám umožní vychutnať si pobyt v tejto malebnej oblasti naplno. Pokiaľ ide o stravovanie, v parku samotnom nájdete niekoľko reštaurácií a kaviarní, kde si môžete vychutnať tradičnú chorvátsku kuchyňu aj medzinárodné jedlá. Nezabudnite ochutnať miestne špeciality ako je čerstvý morský úhor alebo syr z miestnych fariem.

      Apartmány Chorvátsko 2024Ubytování v Chorvatsku 2024Apartmaji Na Hrvaškem 2024Wakacje i Wczasy w Chorwacji 2024Urlaub Kroatien Geniessen 2024Urlaub Kroatien Geniessen 2024Chaty na prenájomChaty na pronájemZájezdy k moři 2024Zľavové kupóny