Ugljan

Ostrov Ugljan sa nachádza pri Zadare. Vnútrozemie ostrova je hornaté. So susedným ostrovom Pašman je spojený mostom cez prieplav Ždrelac. Ugljan patrí k najhustejšie osídleným ostrovom na Jadrane. Žije na ňom 7600 obyvateľov. Na ostrove sa vo veľkom množstve pestujú olivovníky, tiež figovníky a vínna réva. Okrem poľnohospodárstva je pre ostrov dôležitý aj rybolov. Hlavnou obcou je Kali, ktorá je považovaná za jedno z najdôležitejších centier rybolovu na Jadrane. Východná časť ostrova Ugljan je nižšia a členitejšia a preto tu ležia všetky sídla ostrova: Ugljan, Lukoran, Sutomišćica, Poljana, Preko, Kali, Kukljica.

Panoráme ostrova Ugljan dominuje pevnosť sv. Michala (Tvrdjava Sv. Mihovil), ktorú vybudovali Benátčania v 13. stor. ako opevnenú pevnosť na mieste benediktínskeho kláštora. Len 80 metrov od Preka leží malebný ostrovček Galovac (tiež nazývaný Školji), na ktorom sa nachádza františkánsky kláštor hlaholášov z 15.stor. Ostrovček Ošljak leží o trochu ďalej, nachádza sa na ňom starochorvátsky kostolík z 10. stor. a zvyšky schátraných veterných mlynov zo 17. storočia.

Dnes je Ugljan považovaný za jedno z predmestí Zadaru a spojenie s ním zabezpečujú trajekty a lode z Preka a tiež zo susedného ostrova Pašman z Tkonu do Biogradu na moru. Zaujímavosťou je, že obyvatelia ostrova hovoria veľmi zvláštnym a samotnými Chorvátmi ťažko zrozumiteľným dialektom.

Vyberte si zo širokej ponuky ubytovania na chorvátskom ostrove Ugljan. Prečítajte si kompletné informácie, hodnotenia klientov a prezrite si fotogalérie.

      Ubytovanie v ChorvátskuChaty na prenájomUbytování v ChorvatskuChaty na pronájemZájezdy k mořiČerstvo pražené zrnkové kávyZľavové kupónyVoľné pracovné miesta