Pag – pokojný chorvátsky ostrov

Ostrov Pag je piaty najväčší ostrov (285 km2) na Jadrane. V súčasnosti na ňom žije asi 8000 obyvateľov (patrí k ostrovom s najmenšou hustotou obyvateľstva). Na juhozápade je nízky, na severovýchode vysoký a strmý. Najmä táto strana je vystavený obávanému chladnému nárazovému vetru – bóre. Väčšia časť ostrova je holá a kamenistá.

Už od staroveku sa z Pagu vyváža soľ a tá bola zdrojom blahobytu ostrova. Získavala sa z rozsiahlych plytkých jazier, no tento prastarý spôsob v podstate zanikol, dnes sa soľ vyrába umelým zahrievaním morskej vody a jej odparovaním. Výroba soli na ostrove Pag predstavuje 2/3 celkovej chorvátskej produkcie (1000 ton ročne).

Pag bol kedysi osídlený ilýrskym kmeňom Liburnov, ktorí boli zdatnými moreplavcami a staviteľmi lodí, po ktorých ostali pozostatky ich opevnených sídiel a nekropolí. Na začiatku 4. storočia n.l. za Rimanov došlo na ostrove k obrovskému zemetraseniu, pri ktorom sa do mora prepadlo celé mesto Cissa, stojace približne na mieste dnešnej osady Caska, ktorého zvyšky sú viditeľné na dne mora. Od konca 7. storočia. sa na ostrove začali usadzovať slovanské kmene. Od 15. do 19. storočia ovládali Pag Benátčania, potom vyše 100 rokov tam vládli Habsburgovci.

Najväčšou obcou a administratívnym strediskom ostrova je mesto Pag, z ďalších majú svoj význam Novalja, Lun, Šimuni, Kolan, Dinjiška. Ostrov Pag býva cieľom turistov, ktorí dávajú prednosť jednoduchšiemu, lacnejšiemu a pokojnejšiemu pobytu, čistému moru a nehľadajú príliš hlučné spoločenské zábavy a intenzívny nočný život. Výnimkou je pláž Zrće, ktorá je známym centrom zábavy (plážové kluby, diskotéky, zábavné programy, animácie, súťaže), no ďalšie zábavné a spoločenské možnosti sú aj v mestečku Pag a v Novaliji.

Vyberte si ubytovanie na Pagu, ostrove pokoja. Prečítajte si kompletné informácie, hodnotenia klientov a prezrite si fotogalérie.

Ubytovanie Pag, Apartmány Pag, Dovolenka Pag, Hotely Pag, Last Minute Pag
Odporučiť:

      Apartmány Chorvátsko 2023Hotely Chorvátsko 2023Ubytování v Chorvatsku 2023Apartmaji Na Hrvaškem 2023Urlaub Kroatien Geniessen 2023Chaty na prenájomChaty na pronájemZájezdy k moři 2023Zľavové kupóny