Korčula

Ostrov Korčula patrí ku skupine ostrovov Južnej Dalmácie. Žije na ňom vyše 15.000 obyvateľov. Jeho pobrežie je veľmi členité a obklopuje ho množstvo ostrovčekov (Badija, Majsan, Planjak, Vrnik, Sutvara, Ošjak, Proizd). Časť ostrova je hornatá s kopcami dosahujúcimi výšky cez 500 metrov. Na ostrove sa pestuje veľmi kvalitná vínna réva, južné ovocie a práve z neho pochádzajú niektoré obľúbené vína, napr. Pošip, Rukatac, Grk a Plavac. Priaznivé klimatické podmienky prispievajú k vysokej návštevnosti ostrova aj v mimosezónnych mesiacoch. Najznámejšie sú prímorské obce Korčula, Vela Luka, Lumbarda, Brna a Prižba a vnútrozemské Blato, Čara, Pupnat, Smokvica a Žrnovo.

Ostrov bol obývaný už v prehistorickej dobe, ako na celom Jadrane, aj tu boli prvými obyvateľmi Ilýri, neskôr Gréci, potom Rimania. Historicky je známa námorná bitka, ku ktorej došlo medzi Benátčanmi a Janovčanmi v r. 1298, v ktorej bol Janovčanmi zajatý slávny cestovateľ Marco Polo, ktorý potom v janovskom väzení dal dokopy svoj slávny cestopis do krajín Ďalekého východu. Dlhé storočia vládli ostrovu Benátčania, ktoré mu vtlačili svoj typický ráz a kolorit. Takmer celý ostrov, ale najmä hlavné mesto Korčula, si zachovalo takmer nedotknutý starobylý pôvodný ráz a kultúrno historické pamiatky.

Ostrov Korčula má s pevninou (Orebić) spojenie trajektom z prístaviska Korčula-Dominće. Prístav priamo v meste slúži najmä výletným lodiam a jachtám. Ďalší prístav je vo Vela Luka, kde zastavujú trajekty a lode zo Splitu a potom pokračujú na ostrov Lastovo.

Vyberte si zo širokej ponuky ubytovania na nedotknutom starobylom chorvátskom ostrove Korčula, ktorého občanom bol aj slávny cestovateľ Marco Polo.

      Ubytovanie v ChorvátskuChaty na prenájomUbytování v ChorvatskuChaty na pronájemZájezdy k mořiČerstvo pražené zrnkové kávyZľavové kupónyVoľné pracovné miesta