Brač

Ostrov Brač je tretí najväčší v celom jadranskom súostroví. Na severe sa zváža pozvoľne k moru, na juhu naopak veľmi strmo. Ak si chcete užiť pekný výhľad, navštívte najvyššie miesto ostrova Vidovu goru (780 m.n.m.). Brač je typický vápencový ostrov s prevažne kamenistým terénom, lesy pokrývajú takmer 25% povrchu ostrova. Na Brači nie sú vodné toky, iba niekoľko sladkovodných prameňov pri Bole. Celkovo je ostrov závislý na zásobovaní vodou podmorským potrubím z pevniny. Klíma je výrazne stredomorská s pomerne veľkou dĺžkou slnečného svitu. Na väčšine ostrova sú krásne pláže s drobnými kamienkami a pieskom. Najväčšou atrakciou je pláž Zlatni rat, ktorá mení svoj tvar podľa vetra a morských prúdov a je považovaná za najkrajšiu pláž na Jadrane. Na ostrove sa pestujú olivovníky, vínna réva, višne, mandľovníky. Rozšírený je tiež chov oviec a rybolov vrátane spracovania rýb. Taktiež sa ťaží kameň.

Obce a osady si zachovali do značnej miery neporušený typický dalmatínsky ráz. Brač je príťažlivý aj pre svoje početné staviteľské pamiatky: ilýrske (kyklopské) hradby, opevnené sídlisko zvané gradiny, nízke domy kruhového pôdorysu z miestneho lomového kameňa zvanej bunja. Po Rimanoch tu zostali početné sarkofágy, dve mauzólea a zvyšky ďalších stavieb. Starokresťanskú epochu reprezentujú pozostatky svätýň, starochorvátske obdobie starobylé kostolíky. K najpríťažlivejším pamiatkam patrí skalný kláštor Blaca.

Podľa oficiálnych štatistík žije na ostrove Brač viac ako 14 000 obyvateľov, správnym strediskom je Supetar, významnú úlohu majú aj Pučišća, Nerežišća, Selce. Najznámejšie letoviskáSupetar a Bol, ďalšie sú Sutivan, Milna, Splitska, Postira, Pučišća, Povlja. Hlavnou prednosťou Braču sú krásne pláže, hojnosť stredomorského rastlinstva v oblasti letovísk a hotelov, moderné hotely, apartmány, súkromné ​​domčeky a vily. Vo väčších strediskách je kvalitná ponuka športových možností a to najmä v letovisku Bol – windsurfing, jachting, potápanie. Brač má trajektové spojenie so Splitom zo Supetaru a medzinárodné letisko využívané najmä v sezóne, predovšetkým pre charterové lety.

Vychutnajte si typickú stredomorskú atmosféru na ostrove Brač s množstvom prírodných krás a kultúrno-historických pamiatok.

      Čerstvo pražené zrnkové kávyUbytovanie v ChorvátskuUbytování v ChorvatskuChaty na prenájomChaty na pronájemZájezdy k moři